وجود ۹ میلیون نفر مستخدم خانگی در شرق آسیا – فارس گیگ

خبرگزاری ایرنا: بررسی های سازمان بین المللی کار حاکی است: سال ۲۰۱۷ بیش از ۹ میلیون نفرکارگر به عنوان مستخدم خانگی در منطقه جنوب شرق آسیا و پاسفیک به کار اشتغال داشتند که از این رقم ۲ میلیون نفر از آنها کارگران مهاجر محسوب می شوند
طبق گزارش سازمان بین المللی کار حداقل دستمزدها در کشورهای آسه آن برای کارگران مستخدم خانگی ازجمله سنگاپور(۴۶۰ تا ۵۰۰ دلار درماه) ، در تایلند ۳۰۰ بات در روز(برای کارگران) و مالزی ۹۰۰ رینگیت در ماه است.

براساس گزارش این سازمان بین المللی ، فقط ۴۰ درصد از این کارگران در هفته یک روز تعطیل دارند.

گزارشهای این سازمان بین المللی حاکی از شرایط نامساعد زندگی کارگران خارجی در منطقه آسیا- پاسفیک است.
طبق داده هایی که در تارنمای این سازمان منتشر شده ، منطقه جنوب شرق آسیا یکی از مراکز مهم فعالیت برای کارگران خارجی به ویژه کارگران منطقه محسوب می شود.

وی در نشست کارشناسی ۲۰۱۷ تحت عنوان ‘ به سوی دستیابی به حقوق و منافع کار برای کارگران در اتحادیه جنوب شرق آسیا’آسه آن’ در’نای پی تاو’ میانمار همچنین گفت: بیشتر کارگران مهاجر میانماری در کشورهای جنوب شرق آسیا درشرایط بسیار نامساعد کاری مشغول به کارند.

همچنین کارگران مهاجر میانماری در دیگر کشورها بطور متوسط ۱۲تا ۱۵ ساعت کار می کنند.

به گزارش رسانه های میانماری، شکایت برخی مستخدمان میانماری در سنگاپور و هنگ کنگ از کارفرمایانشان در سال ۱۴-۲۰۱۳ سبب شد تا روند قانونی اعزام کارگران زن میانماری مدتی به تعویق افتد، اما دراین مدت گروه های سودجوی قاچاقچی انسان اقدام به اعزام زنان میانماری و حتی دختران زیرسن قانونی به دیگر کشورهای منطقه کردند.

خبرگزاری ایرنا: بررسی های سازمان بین المللی کار حاکی است: سال ۲۰۱۷ بیش از ۹ میلیون نفرکارگر به عنوان مستخدم خانگی در منطقه جنوب شرق آسیا و پاسفیک به کار اشتغال داشتند که از این رقم ۲ میلیون نفر از آنها کارگران مهاجر محسوب می شوند.

طبق قوانین سازمان بین المللی کار ، مستخدمان خانگی و کارگران خارجی باید مشمول حقوق و قوانین کار در کشوری شوند که کارفرمایان از آنها استفاده می کنند.

مستخدمان خانگی و کارگران میانماری در کشورهای خارجی مشمول قوانین کار نمی شوند و به همین دلیل در صورت نقض حقوق آنها توسط کارفرما نمی توانند از این قوانین برای حمایت از حقوق خود اقدام کنند.

داده های این سازمان حاکی است : اکنون بیش از یک میلیون نفراز بانوان به دلیل فقر و حمایت از خانواده های خود در کشورهای آسیایی به عنوان خدمتکار اشتغال به کار دارند و چنانچه این افراد تحت پوشش قوانین کار قرار نگیرند، حقوق آنها توسط کارفرمایان نقض می شود.

براین اساس، بیشتر این کارگران را مستخدمان خانگی تشکیل می دهند و در کشورهای تایلند، سنگاپور، اندونزی و مالزی به سر می برند و از حقوق برابر با کارگران بومی برخوردار نیستند ویا دستمزد ها پایه را نیز نمی گیرند.

‘روری مونگاون’ یکی از مسئولان سازمان بین المللی کار پیشتر در گزارشی اعلام کرد: اطلاعات موجود نشان می دهد ۲۰ درصد از کارگران کشورهای جنوب شرق آسیا را زنان مهاجرتشکیل می دهند که به عنوان مستخدمان خانگی استخدام می شوند.

برای کارگران فقیر میانماری، تایلند(همسایه) و مالزی به دلیل نزدیکی جغرافیایی ، به ترتیب نخستین و دومین مقصد کاری آنها درخارج از کشور است.

این سازمان از تمام کشورهای جهان به ویژه جنوب شرق آسیا که تعداد کارگران زن و مرد خارجی در آنها زیاد است، خواسته تا حقوق کار در مورد آنها اعمال شود.

براساس آمارهای این سازمان ‘اکنون هزاران نفر از زنان میانماری به صورت قانونی و غیرقانونی در کشورهای همسایه میانمار مشغول به کارند و گفته می شود ، بیشتر آنها روهنگیایی هستند.’

میانمار تایمز نیز به نقل از وزارت کار، مهاجرت و جمعیت این کشور گزارش داد: تاپایان سال گذشته میلادی بیش از ۲ میلیون و ۳۴۵ هزار نفر کارگر میانماری در تایلند، حدود ۴۲۳ هزار نفر در مالزی، قریب به ۳۳ هزار نفر در کره جنوبی، بیش از ۷ هزار نفر در ژاپن، افزون بر یک هزار نفر در امارات،۴۸۱ نفر در قطر و ۱۷۴ نفر در هنگ کنگ مشغول به کار هستند. 

کارشناسان سازمان بین المللی کار توصیه کردند: با توجه به اینکه این افراد خانواده های فقیری دارند، بنابراین نمی توان مانع از اشتغال آنها در دیگر کشورها شد و راه حل این است که کشورهای مختلف کارگران خارجی را تحت پوشش قانون کار قرار دهند.

‘این زنان بیشتر بیسواد و یا از کمترین آموزش برخوردارند و به همین دلیل فرصت های کاری در سطوح پایین جوامع جنوب شرق آسیا از جمله خدمتکاری در خانه ها را به دست می آورند، اما برای تامین معاش خانواده خود مجبور به حفظ شغل خود هستند.’

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *