امارات در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا دخالت داشته است؟! – فارس گیگ

تابناک در گزارشی نوشت: بازرسان مأمور از سوی بازپرس ویژه «مولر» که اکنون با تلاش فراوان به دنبال رسیدگی به پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا هستند، شدیداً شاهدان و مطلعان از این امر را تحت ‌فشار قرار داده‌اند تا اطلاعاتی از تلاش‌های احتمالی امارات متحده عربی برای به دست آوردن نفوذ سیاسی با استفاده از تزریق پول به کمپین دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات‌متحده، به چنگ آورند
اکنون تحقیقات رابرت مولر بازپرس ویژه این پرونده در حالی دامنه کار را به موضوع دخالت امارات در انتخابات گسترده کرده که پیش ‌از این در گزارش آخر خود سیزده فرد با ملیت روسی و همچنین سه نهاد روسی را به دلیل دخالت در انتخابات آمریکا محکوم کرده بود. همچنین تیم تحقیقاتی مولر «ریک گیتس» مشاور کمپین انتخاباتی ترامپ را ماه گذشته در موضوعات مختلفی در همین رابطه گناهکار تشخیص داده است.

نام این تاجر «جرج نادر» و درواقع مشاور شاهزاده محمد بن زاید است و تیم تحقیقاتی مولر طی هفته‌های اخیر، چندین بار از وی بازپرسی کرده‌اند. اما نیویورک‌تایمز گزارش داده است که بازپرسی در خصوص دخالت‌های امارات در انتخابات آمریکا، تنها محدود به این تاجر لبنانی آمریکایی نبوده است و افراد دیگری نیز در این پرونده بازجویی شده‌اند.

این موضوعی است که روز گذشته نیویورک‌تایمز گزارش مفصلی در خصوص آن منتشر کرد. بنا بر گزارش این روزنامه، گسترده کردن دامنه تحقیقات در مورد نفوذ در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا به فراتر از روسیه و تعمیم دادن آن به تلاش برای نفوذ از سوی امارات متحده عربی از سوی بازپرس ویژه این پرونده، شامل بازرسی و استنطاق از تاجری لبنانی-آمریکایی است که ارتباطات زیادی با دولت امارات داشته و در مورد مسائل خاورمیانه بحث و گفت وگوهای بسیاری با مشاوران و نزدیکان ترامپ داشته و دارد.

همچنین گزارش‌های متعددی از تلاش‌های جرج نادر به ‌واسطه الیوت برای ملاقات «غیررسمی» با ترامپ و اثرگذاری بر تصمیمات وی در راستای حمایت از اقدامات امارات در خلیج‌فارس و حتی تلاش برای اخراج تیلرسون از کابینه به دست مولر رسیده است. نسخه‌ای از این گزارش‌ها در اختیار نیویورک‌تایمز نیز قرار گرفته است.

این روزنامه به نقل از برخی مقامات آگاه بیان کرده، جرج نادر طی یک سال گذشته، رفت‌وآمدهای فراوانی به کاخ سفید داشته و چندین ملاقات با جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ در امور خاورمیانه و همچنین استیون بنن، مشاور سابق استراتژیک ترامپ داشته است. بر اساس گفته این مقامات این ملاقات‌ها با موضوع سیاست خارجی ترامپ در خصوص کشورهای خاورمیانه و در آستانه سفر سال ۲۰۱۷ ترامپ به این منطقه بوده است.

کاخ سفید نیز از بیان پاسخ و ارائه نظر در این مورد به خبرگزاری سی ان ان طفره رفته است. سال گذشته ترامپ در طی سفر خود به خاورمیانه دو مسأله عمده را در دستور کار خود قرار داده بود که یکی از آن‌ها مربوط به بحران قطر و تحریم این کشور از سوی چهار کشور عربی (عربستان، مصر، امارات و بحرین) بود و دیگری موضوع تلاش برای محدود کردن تحرکات ایران در منطقه و به خواست عربستان.

تابناک در گزارشی نوشت: بازرسان مأمور از سوی بازپرس ویژه «مولر» که اکنون با تلاش فراوان به دنبال رسیدگی به پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا هستند، شدیداً شاهدان و مطلعان از این امر را تحت ‌فشار قرار داده‌اند تا اطلاعاتی از تلاش‌های احتمالی امارات متحده عربی برای به دست آوردن نفوذ سیاسی با استفاده از تزریق پول به کمپین دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات‌متحده، به چنگ آورند.

در یکی از نمونه ماجراهای میان نادر و ترامپ، پاییز گذشته، جرج نادر گزارشی با جزئیات از دیدار میان «الیوت برویدی» یکی از تأمین‌کنندگان سرمایه‌های کمپین ترامپ با شخص رئیس‌جمهور در کاخ سفید به دست آورد. برویدی صاحب یک شرکت خصوص در آمریکاست که سرمایه‌هایش بالغ‌ بر میلیون‌ها دلار بوده و قراردادهای تجاری وسیعی با امارات متحده عربی دارد.

به شکلی جالب‌توجه، روزنامه تایمز بیان کرده است که بعد از تماس با جرج نادر برای مصاحبه و اظهارنظر شخص خودش دراین‌باره، وی به خبرنگار نیویورک‌تایمز بیان کرده که بعداً با وی تماس خواهد گرفت. اما نه‌ تنها خود وی تماسی برقرار نکرده است، بلکه نه خودش و نه وکیل وی تماس‌های بعدی خبرنگار نیویورک‌تایمز را برای پیگیری ماجرا پاسخ نداده‌اند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *